Czarny piątek kiedyś i dziś

Black Friday

Black Friday to termin, który chyba każdemu z nas kojarzy się z zakupowym szaleństwem, rabatami i wyprzedażami. Święto to przywędrowało ze Stanów Zjednoczonych i jest to piątek po Święcie Dziękczynienia. Jest to święto ruchome, które zwykle przypada w ostatnim tygodniu listopada.

Black Friday – skąd się wziął?

Zgodnie z źródłami historycznymi termin „Black Friday” czyli „Czarny piątek” po raz pierwszy użyty został w związku z załamaniem ceny złota na amerykańskiej giełdzie, 24 września 1869 roku. W związku ogromnym spadkiem cen tego kruszcu, tego dnia zbankrutowały tysiące amerykańskich rodzin. Z zakupami wiąże się inna geneza tej nazwy. W sprawozdaniach finansowych strata przedstawiana była kolorem czerwonym natomiast zysk kolorem czarnym. W związku z tym Czarny Piątek był symboliczną datą kiedy handlowcy i sklepy zaczynali generować zyski.

W rzeczywistości jednak za poprawną uważa się jeszcze inną teorię powstania terminu Czarny Piątek. W latach 50-tych w Filadelfii co roku, w dzień po Święcie Dziękczynienia, rozgrywany był mecz footbalu amerykańskiego, pomiędzy drużynami US Army i US Navy. Wydarzenie to przyciągało do miasta ogromne rzesze turystów i mieszkańców przedmieść, którzy, przy okazji wizyty w mieście, odwiedzali sklepy i korzystali z świątecznych wyprzedaży. Termin Czarny Piątek ukuty został przez policjantów z Filadelfii, którzy w ten sposób określali chaos komunikacyjny wywołany przez ogromny napływ przyjezdnych.

Czarny piątek dziś

Największą popularnością to nieoficjalne święto cieszy się oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Oficjalne dane opublikowane w 2015 roku przez Amerykańską Federację Handlu (National Retail Federation) mówią o ponad 135 milionach Amerykanów, którzy zadeklarowali udział w poświątecznych wyprzedażach. A aż ponad 180 milionów deklarowało, że tego dnia ma zamiar skorzystać z okazji dostępnych przez internet.

Czarny piątek online

I to właśnie chyba rozwój zakupów internetowych w dużej mierze przyczynił się do wzrostu popularności święta Black Friday także poza granicami USA. Ogromna ilość sklepów internetowych decyduje się na skorzystanie z okazji na przyciągnięcie klientów i kusi nas różnymi promocjami. Mimo że w przypadku polskich sklepów online często nie możemy liczyć na aż tak duże rabaty jak w przypadku USA to i tak często na Black Friday możemy znaleźć dobre okazje.

czarny piatek online

Nie daj się zrobić w Czarny Piątek

Korzystając z promocji w czarny piątek warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego kupowania w sieci. Nie dajmy się ponieść emocjom, kupować należy w sprawdzonych sklepach, dających nam gwarancję bezpieczeństwa. Zawsze warto również porównać ceny z innymi sklepami i sprawdzić czy na pewno mamy do czynienia z atrakcyjną wyprzedażą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.