Jaki alkomat kupić?

Jechać czy nie jechać? To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców dzień po zakrapianej imprezie. Oczywiście najlepiej byłoby nie ruszać się z domu, czasem jednak okoliczności zmuszają nas do tego by zasiąść za kółkiem. Jeśli nie jesteśmy pewni czy w naszej krwi nadal nie krąży alkohol koniecznie powinniśmy poddać się badaniu alkomatem. Możemy to zrobić na najbliższej komendzie Policji lub w domu, jeśli oczywiście posiadamy alkomat.

Jak jednak w gąszczu dostępnych produktów wybrać najlepszy alkomat, taki którego pomiarom będzie można zaufać i taki, który spełni nasze oczekiwania.

  Jak działa alkomat?

  Obecnie możemy kupić alkomaty, które mierzą poziom alkoholu w oparciu o trzy różne technologie. Poniżej znajdziecie opis każdego z tych rodzajów alkomatów. Ułożyliśmy je od alkomatów najtańszych, o najbardziej niedokładnych pomiarach, po najdroższe ale również najbardziej precyzyjne automaty. Weźcie również pod uwagę, że nasz poradnik na temat tego jaki alkomat kupić, dotyczy wyłącznie urządzeń do prywatnego, domowego użytku, a nie alkomatów stosowanych przez służby mundurowe.

 • Alkomaty półprzewodnikowe

 • To alkomaty, w których za pomiar odpowiada elektroda, której powierzchnia utlenia się pod wpływem alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to najmniej skuteczna metoda pomiaru poziomu alkoholu, którą dosyć łatwo zafałszować. Wystarczy, że krótko przed badaniem zapalimy papierosa czy zażyjemy lekarstwa, a wynik może być bardzo niemiarodajny. Alkomaty półprzewodnikowe są zwykle najtańsze jednak nie polecamy ich zakupu.

 • Alkomaty elektrochemiczne

 • Pomiar elektrochemiczny stosowany jest w profesjonalnych alkomatach używanych przez policję i inne służby. To również najpopularniejsza metoda pomiaru, w przypadku alkomatów do użytku domowego. Sensor czyli czujnik alkomatu elektrochemicznego zawiera określone związki (zwykle związki platyny). Wchodzę one w reakcję z alkoholem w wydychanym powietrzu tworząc kwas octowy. Kwas ten z kolei prowadzi do powstania niewielkiego ładunku elektrycznego umożliwiającego dokonanie pomiaru. Dużą przewagą alkomatów elektrochemicznych nad półprzewodnikowymi jest to, że na wynik badaniu nie mają wpływu inne substancje zawarte w w wydychanym powietrzu.

 • Alkomaty spektrofotometryczne

 • Alkomaty spektrofotometryczne opierają się na działaniu podczerwieni. Sensowy tego rodzaju montowane są w profesjonalnych, stacjonarnych alkomatach, a wyniki pomiaru są tak dokładne, że mogą stanowić dowód na przykład w przypadku sprawy sądowej.

Na co zwrócić uwagę kupując alkomat?

Poznaliśmy już ogólne zasady działania alkomatu na co jednak zwrócić uwagę, jeśli nie wiemy jako model alkomatu kupić? Poniżej mamy dla Was kilka najistotniejszych punktów, które trzeba sprawdzić przed zakupem alkomatu.

 • Limit pomiarów – alkomaty to dosyć wrażliwe i zaawansowane urządzenia, które wymagają okresowej kalibracji lub nawet wymiany czujnika. W opisie każdego alkomatu powinna być zawarta informacja ile pomiarów można wykonać przed rekalibracją. Im wyższy będzie ten limit pomiarów tym lepiej dla nas i tym dłużej będziemy mogli używać alkomatu przed odesłaniem go do serwisu. Kalibracja to zwykle usługa płatna wykonywana przez producenta lub dystrybutora. Jest na rynku jednak kilka modeli alkomatów, przy zakupie których otrzymujemy również darmowe kalibracje. Listę modeli z darmową kalibracją znajdziecie TUTAJ.
 • Czułość pomiaru – to kolejny bardzo istotny parametr kupowanego alkomatu. W instrukcji czy specyfikacji technicznej wartość ta określona będzie jako „Zakres błędu”. Im ta wartość jest większa tym mniej dokładny będzie alkomat. Zwykle nie warto kupować alkomatu, w którym zakres błędu przekracza 10% lub 0.1 promila.
 • Wyświetlacz – jeśli zależy nam na dokładnym pomiarze powinniśmy kupić alkomat z wyświetlaczem, na którym wynik prezentowany jest w postaci liczbowej. W najtańszych alkomatach wynik prezentowany jest za pomocą diod i wskazuje wyłącznie zakres, a nie dokładną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Alkomat cena

Najtańsze alkomaty, określane jako „precyzyjne” czy „profesjonalne” można kupić na allegro już za kilkanaście złotych. Jednak jak się łatwo domyślić precyzyjny pomiar takim urządzeniem jest bardzo wątpliwy. Jeśli chcesz kupić alkomat dający miarodajny, rzeczywisty pomiar, spójrz na modele powyżej 200-250 zł. Alkomaty powyżej 200 zł możecie obejrzeć na przykład TUTAJ. W tym przedziale warto szukać alkomatów elektrochemicznych lub bardziej zaawansowanych i dokładnych modeli alkomatów półprzewodnikowych. Przy zakupie zwróćcie uwagę na kilka opisanych powyżej punktów oraz na to czy alkomat posiada atest. Atest na pewno będzie miał wpływ na wyższą cenę urządzenia, możemy jednak liczyć na dokładniejsze wyniki takim alkomatem.

Jak skalibrować alkomat?

Pisaliśmy już wyżej o konieczności okresowej kalibracji alkomatu. Kalibrowanie alkomatu bez specjalistycznej wiedzy i sprzętu jest raczej niemożliwe. Już przy zakupie alkomatu powinniśmy sprawdzić czy producent posiada w Polsce serwis lub przedstawiciela, który przeprowadza takie kalibracje. Jest to najczęściej usługa płatna, kosztująca zwykle w okolicach 100 zł. Dostępne są również alkomaty z darmową kalibracją, którą producent wykonuje np przez 12 czy 24 miesiące od zakupu.

Jaki alkomat kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.