Krystalizacja miodu naturalnego

Krystalizacja miodu naturalnego

author
2 minutes, 0 seconds Read

Miód tuż po zebraniu z ula ma płynną i lejącą się konsystencję; jej fachowa nazwa to patoka. Z czasem ulega ona jednak krystalizacji i wówczas na taki miód mówi się krupiec. To naturalny proces, któremu z czasem ulegają wszystkie miody. Czy krystalizacja miodu wpływa na jego jakość, właściwości i działanie?

Skład miodu to około 80% cukrów, a 20% wody. Wiadomo, że z czasem musi dojść do procesu krystalizacji. Proces ten jest czysto fizyczny, a nie chemiczny. Oznacza to, że nie wpływa wcale na skład miodu. Z kolei to wiąże się z odpowiedzią na wcześniej zadane w tekście pytanie – krystalizacja miodu nie pozbawia go żadnych składników odżywczych, powoduje jedynie zmianę w konsystencji. Na tempo krystalizacji wpływa głównie rodzaj miodu, a raczej stosunek zawartej w nim glukozy do ilości wody obecnej w produkcie. Krystalizację przyspiesza też wysoka temperatura i dopływ powietrza, dlatego można ją opóźnić, przechowując miód w ciemnym i chłodnym miejscu (poniżej 20°C).

Jak przebiega proces dekrystalizacji miodu?

Okazuje się, że można odwrócić skrystalizowanie naszego miodu. Istnieje bowiem proces, który nazywa się dekrystalizacją. Polega on więc na przemianie krupca w patokę. Kiedy kupujemy miód, wiele z nas woli sięgać właśnie po ten płynny. Producenci miodów zatem starają się, aby ich miody jak najdłużej utrzymywały właśnie tę konsystencję. Kluczą rolę w procesie dekrystalizowania miodu odgrywa temperatura, a używa się do tego urządzeń takich jak spirale i komory dekrystalizacyjne. Do utrzymania prozdrowotnych właściwości miodu nie można podgrzać go do temperatury wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Najlepszym domowym sposobem na otrzymanie patoki jest podgrzewanie słoika w garnku z ciepłą wodą. Trzeba być jednak wyjątkowo uważnym i stale kontrolować temperaturę. Nie należy zagotowywać wody, aby nie przegrzać słoika z miodem.

Jako konsument musisz pamiętać o kilku rzeczach. Podczas kupowania miodu nie zwracaj uwagi na to czy jest on płynny, czy zdążył się już skrystalizować. Jeden i drugi ma te same wartości odżywcze. Krystalizowanie miodu zależy od jego rodzaju, każdy prawdziwy miód prędzej czy później podda się temu procesowi. Jedynie sztuczne lub przegrzane miody mogą nigdy się nie skrystalizować.

Similar Posts