Stalka do noży — do czego służy i jak się nią posługiwać

Stalka do noży — do czego służy i jak się nią posługiwać?

author
1 minute, 50 seconds Read

Gdy ostrze noża pod wpływem ciągłego użytkowania stępi się, warto sięgnąć po odpowiednią ostrzałkę, która upora się w mig z problemem. Niezastąpiona w każdej kuchni, czy to domowej, czy profesjonalnej okazuje się stalka do noży. Jakie są jej rodzaje i w jaki sposób jej używać?

Czym jest stalka do noży?

Stalka do noży to specjalnie zbudowana ostrzałka. Wygląda jak stalowy pręt, któremu przez dobór odpowiedniej nawierzchni nadano właściwości ciernych. Wyróżnia się między innymi stali do nożów stalowe, do naprostowywania krawędzi tnącej noża oraz diamentowe — o wysokim stopniu twardości, różnych gradacjach, stworzone z myślą o ratowaniu nawet bardzo tępych noży. Ostatnim typem stalki są modele ceramiczne, idealne do każdego typu noży, zarówno tych lekko, jak i mocno stępionych.

Jak kupować i używać stalki do noży?

Zakup stalek do noży nie powinien być przypadkowy. Ważne jest, aby artykuły te pochodziły ze sprawdzonego źródła, dzięki któremu zyskamy pewność, że zakupimy produkt najwyższej jakości, który gdy przyjdzie taka potrzeba, nie zawiedzie nas. W dobrze zaopatrzonym w przyrządy i maszyny gastronomiczne sklepie będziemy mieć do wyboru kilka rodzajów stalek, o różnej długości roboczej. Sięgać ona może między 200 a 300 mm. Dzięki dużej różnorodności kolorów rękojeści, można dodatkowo spersonalizować, dobierając stalki względem rodzajów posiadanych noży.

Chcąc przywrócić ostrość noży przy użyciu stalek, należy stosować się do paru zasad. Stalki do noży nie są trudne w obsłudze, ale sprawne ich używanie wymaga wprawy. Warto zaznaczyć krawędź poddawaną ostrzeniu markerem, dzięki temu bez problemu ocenimy, czy naostrzona została cała powierzchnia ostrza. W trakcie ostrzenia nóż powinien być lekko pochylony względem stali — przyjmuje się, że kąt nachylenia powinien oscylować między 20 a 3 stopni. Pociągnięcia po powierzchni roboczej powinny odbywać się zarówno z jednej jak i z drugiej strony.

Similar Posts